Στις 20/5/2019 οι μαθητές της Α΄ Τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αισθητικό Δάσος Υμηττού. Αφού πήραν το πρωινό τους στη φύση εξερεύνησαν το χώρο.Γνωρίστηκαν με κάποιους από τους κατοίκους του δάσους όπως χελώνες και διαφόρων ειδών πουλιά.Κάποιοι μαθητές προσπάθησαν να φτιάξουν φωλιές για τους νέους τους φίλους.
Η πλούσια χλωρίδα του δάσους δεν άφησε αδιάφορους τους μικρούς μας εξερευνητές.
Εντυπωσιάστηκαν από τον θεόρατο γεροπλάτανο, τα πανύψηλα κυπαρίσσια, τους ελαιώνες και τον μικρό αμπελώνα.
Στη συνέχεια παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Φιλοδασικής Ένωσης Αθηνών «Τα μυστικά του δάσους». Εκεί έμαθαν την ιστορία του δάσους και έπειτα την αναβίωσαν. Έγιναν μικροί «εργάτες» μικροί «κηπουροί» και «προστάτες του δάσους».
Τέλος, πήραν φυτά από το φυτώριο της Φιλοδασικής για να τα φυτέψουν στον σχολικό μας κήπο.
Η αναζωογόνηση που μας χαρίζει η φύση ζωγραφίστηκε στα προσωπάκια των μικρών μας μαθητών οι οποίοι ανυπομονούν να επιστρέψουν στο Αισθητικό Δάσος Υμηττού για την επόμενη τους εξερεύνηση.